Sushi Yapımı

Sushi Yapımı

SUSHİ

   

    Sushi; haşlanmış ve soğutulmuş pirincin içersine çiğ balık dilimleri veya deniz mahsulleri eklendikten sonra Japonya' ya özgü bir kurutulmuş yosun yaprağına sarılarak hazırlanan Japon spesiyalitesidir.
   

    Sushi' de kullanılan pirinç, özel bir sirke, şeker ve tuz karışımında bekletiliyor. Pirincin bu şekilde hazırlanmasına "SUMESHI" adı veriliyor ve SUSHI kelimesi de bu kelimeden türetilmiş.
Sushi günümüz japoncasında "ekşi, ekşimsi, sirke tadında" anlamına gelmektedir.Sushi' nin bu işlemden geçirilmesi pirince sushi' ye özel tatlı-ekşimsi bir lezzet ve parlaklık katıyor.Sushi' nin sunumundaki estetik ve uyum en az sushi' nin lezzeti kadar önem taşıyor.

    Sushi' nin geçmişi 1.000 yıllık bir tarihe ve kültürel birikime dayanıyor. Aslında Sushi üretimi, balıkları uzun süreli saklamak için geliştirilmiş bir yöntem. Yüzyıllar önce saklanmak istenen balıklar tuzlanıyor ve koruyucu bir tabaka olarak da haşlanmış pirince sarılarak kazılan kuyularda depolanıyordu.
Etin bozulmasını önleyen pirinç, bu ilk dönemlerde balık yenmeden önce ayrılıp çöpe atılıyordu. Kıtlık zamanlarında pirincin de yenilebildiği hatta lezzetinin de hiç fena olmadığı fark edilince, pirinç savurganlığına da son verilmiş oldu.

   Sushi servisinde Japonya' da yetişen bir cins bayırturbundan hazırlanan yeşil renkli ve macun kıvamındaki çok acı hardal VVASABİ ve soya sosu SHOYO da mutlaka bulunmalıdır.
Ayrıca pembe renkli bir tür tatlımsı zencefil kökü turşusunun ince dilimler halinde kesilmiş hali olan GARİ de Sushi ile beraber sunulur. Gari dilimleri, farklı Sushi türleri denenirken, bir öncekinin ağızda kalan lezzetini nötralize etmek için aralarda yenir

Eğitim Süresi : 3 saat

Eğitim Ücreti  : 100 TL (KDV Dahildir)

  • Eğitimler %100 uygulamalı yapılmaktadır.
  • Eğitim sonunda yapılan ürünler hediye edilmektedir.
  • Eğitimler 4 - 12 kişilik sınıflarda yapılmaktadır.
  • Eğitimde en az 4 kişi olmadan eğitim başlamaz.
  • Eğitim sonunda Katılım Belgesi verilmektedir.
  • Alınan eğitimin iptali ve ders değişikliği yapılamamaktadır.
  • Netiş uyarı yapmaksızın tüm bilgilerde değişiklik yapma hakkına sahiptir.